گل ها و گیاهان

 

شرایط نگهداری گیاه زیبای شفلرا 

  

شفلرا گیاهی است بسیار زیبا از استرالیا و جزء خانواده «آرالیاسه» دارای برگهای سبز رنگ روشن و براق دمبرگهای بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه‌ ای شکل و در چند سال اول سه تا پنج برگچه و سپس تعداد آنها به هشت عدد می‌رسد، ارتفاع آن در هوای آزاد با شرایط نزدیک به سرزمین اصلی به دو تا سه متر می‌رسد. شفلرا گیاهی است مقاوم به شرائط نامساعد محیطی بهمین جهت در راهروها و کریدورهای ادارات نیز قابل استفاده میباشد.

 

یکی از نکات مهم نگهداری از این گیاه این است که بعد از خرید تا 3 روز کل گیاه را غبار پاشی نموده و با نایلون نازک و روشن بپوشانید و بعد از 3 روز نایلون را برداشته و هر روز تا مدت 3 ماه گیاهتان را غبار پاشی نمایید با این روش گیاهتان به راحتی شوک جابجایی از گلخانه به منزل را تحمل نموده و رو به رشد خواهد بود.

 

 

نیازها:

 نور

 به نور زیاد اما غیر مستقیم احتیاج دارد. به سایه نسبتاً مقاوم است ولی هر از چند گاهی به محیط پر نور تر منتقل گردد. 

دما 

در تابستان حداکثر درجه حرارت 28 و در زمستان حداقل آن 18 درجه سانتیگراد را می پسندد. 

آبیاری

خاک را همیشه مرطوب نگهدارید، در تابستان هفته‌ای 3-2 بار و در زمستان هفته‌ای یکبار ابیاری کافی است. 

رطوبت 

این گیاه به رطوبت زیاد نیاز دارد و قسمتی از آب مورد مصرف را از برگها جذب میکند بنابراین در تمام طول سال هفته‌ای سه تا چهار بار غبار پاشی کنید، چنانچه هوا خشک باشد افزودن آب به زیر گلدانی پوکه دار رطوبت پایدار ایجاد می‌نماید. 

تغذیه 

گلدان را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده روی بسته بندی هر دو هفته یکبار تغذیه نمایید. 

خاک مناسب 

بهترین محیط رشد خاک لیمونی با پیت است ولی از خاکهایی که در بازار تحت عنوان خاک گیاهان آپارتمانی ارائه میشود نیز میتوانید استفاده کنید. 

تعویض گلدان 

گیاه جوان در حال رشد هر سال احتیاج به تعویض گلدان دارد، با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یکبار، در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاکهای سطحی را با خاک نو و غنی عوض نمایید، در صورتیکه ارتفاع گیاه بیش از حد معمول است احتیاج به قیم دارد. 

نحوه تکثیر 

بر عکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه‌های انتهایی شاخه‌های جانبی شروع به رشد مینماید در این گیاه فقط یک شاخه اصلی وجود دارد بنابراین در هنگام قلمه گرفتن به شکل و فرم گیاهتان توجه فرمایید. این گیاه معمولاً در خانه پس از مدتی به شکل تنک و پراکنده در می آید که این، بهترین زمان برای تکثیر آن است. از اواسط تا اواخر بهار، با استفاده از قیچی باغبانی و یا سرشاخه زنی، گیاه را هرس و قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول 6 تا 10 سانت جدا کنید، برگ های اضافی و زائد قسمت پائین قلمه ها را که ممکن است در زیر ماسه فرو روند جداکرده و انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس در گلدانی متوسط حاوی ماسه قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای 22 درجه، دور از تابش مستقیم آفتاب نگاه دارید، تا زمانیکه در بالای قلمه انتهایی ساقه یا زاویه بین برگ و ساقه در قلمه ساقه ای رویش جدید ظاهر شود.
پس از ریشه دهی کیسه پلاستیکی را بردارید و گیاه را با کود مایع تغذیه کنید. زمانیکه شکل گیاه خوب و کامل شد آن را به آرامی از گلدان درآورده و در گلدانی بزرگتر حاوی خاک بکارید. 

تمیز نمودن برگها 

غبار پاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید ولی در صورت تمایل حداکثر هر 3 تا 6 ماه یکبار توصیه می‌گردد ولی بیش از آن به گیاه آسیب وارد مینماید. ضمنا توجه فرمایید آبی که جهت غبار پاشی استفاده مینمایید 24 ساعت مانده و بدون املاح نمک و آهک باشد تا برگهای گیاهتان مات نشود.

پرسش و پاسخ 

پرسش: چرا تعداد برگچه‌های برگهای جوان کم است؟ 

طبیعی است، با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد آنها به  7 یا 8 برگچه می‌رسد. 

پرسش: گونه های ابلق زنگ خود را از دست داده‌اند چرا؟ 

نور گیاه کافی نیست باید گیاه را به محل روشن‌تری منتقل نمایید. 

پرسش: چرا ساقه‌ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد میشود؟ 

احتمالا نور محیط کم و هوا خیلی گرم است، گلدان را به محل خنک‌تری منتقل نمایید. 

پرسش: گیاه من پژمرده وبرگهای آن آویزان شده است؟ 

گیاه تشنه است گلدان را بمدت 30 دقیقه درون ظرف پر از آب قرار دهید، غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید. 

پرسش: برگها رنگ پریده و زرد هستند: 

گیاه به تغذیه نیاز دارد کمبود را با تغذیه مصنوعی هر 2 هفته یکبار جبران نمایید. 

پرسش: برگها زرد می‌شوند و می‌ریزند: 

آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید‌، زهکش را بازدید فرمائید، آب زیر گلدانی را خارج کنید. 

پرسش: زخمهای پنبه‌ای شکل سفید رنگ روی دمبرگها ظاهر شده‌اند: 

عامل آن حشره‌ آفت است، هر 2 هفته یکبار با سم حشره‌کش نفوذی سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند. 

پرسش: لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه‌ها، دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده می‌گردند: 

سطح زیرین بگرها  را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از 48 ساعت لکه‌ها را با برس مخصوص پاک کنید. 

پرسش: برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می‌گردند: 

آفات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علایم بطرف گردند. 

پرسش: برگها زرد و سطح زیرین آنها تار عنکبوتی است: 

عامل آن کنه ریز قرمز است، گیاه را هر 14 روز یکبار با سم گنه‌کش سمپاشی تا علایم برطرف گردند غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.

  

 

نام علمی Araucaric excelsa

کاج مطبق

 

گیاهی است زیبا و موقر از خانواده سوزنی برگها و از خانواده آراکریاسه با شاخه های متقارن و مطبق موطن اصلی جزیره نور فولک استرالیا رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد مینماید و حداکثر 150 تا 200 سانتیمتر میرسد . احتیاج به اکسیژن فراوان دارد و هوای گرم و راکد را تحمل نمیکند بنابراین حتما این گیاه را در محلی قرار دهید که جریان هوای ملایمی داشته باشد و هوای آن راکد نباشد.

 

رشد کاج مطبق بسیار کند و هر سال یک طبقه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می افزاید زیبایی این گیاه در داشتن برگهای سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است برای این منظور سعی کنید از دستمالی کردن برگهای سوزنی و استفاده ازمواد براق کننده جلوگیری و با آب فشان رطوبت گیاه را تامین نمایید. 

نیازها :

نور

در تابستان از تابش زیاد نور مستقیم آفتاب به آن جلو گیری کنید و گیاه را در سایه ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید در بهار و تابستان هر 15 روز یکبار 90  در جه آنرا بچرخانید تا رخ گیاه بطرف نور حرکت نکرده و شکل طبیعی خود را از دست ندهد ویا میتوانید در صورت عدم امکان چرخش گیاه، از لامپ قرمز در شب از این چرخش جلوگیری نمایید.

دما 

حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه سانتیگرادو حداکثر  در تابستان 16 درجه سانتیگراد میباشد.

آبیاری 

در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت روز یکبار آبیاری کافی است خاک را همیشه مرطوب نگهدارید.در صورت امکان از آب سبک بدون املاح(آب جوشیده) استفاده گردد. 

رطوبت 

هفته ای یکبار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد. از آبپاشی به گیاه خودداری نمایید و صرفا غبار آب را روی برگها اسپری نمایید.

تغذیه

با شروع رشد گیاه در فصلهای بهار و تابستان جهت تغذیه از کود محلول در آب هر ماه یکبار استفاده کنید. در فصل پاییز و زمستان هر 3 ماه یکبار کافی است. قابل ذکر است کاج مطبق نیاز به کود آهن نیز دارد که هر 2 ماه یکبار از کود آهن جهت تغذیه، علاوه بر کود محلول استفاده نمایید. 

خاک مناسب 

خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است. خاک را سبک تهیه نمایید مخلوطی از دو قسمت گل و سه قسمت برگ پوسیده برای این گیاه مناسب است. 

تعویض گلدان 

قبل از اینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را بایک در جه بزرگتر تعویض نمایید پس از آن خاکهای سطح گلدان را با آرامی خارج و با خاک کمپوست نو یا خاک برگ تعویض نمایید. 

تمیز نمودن برگها 

غبار پاشی با آبفشان در این خصوص کافی است از دستمالی کردن گیاه و استفاده از مواد براق کننده شیمیایی پرهیز نمایید. 

تکثیر

تکثیر این گیاه بسختی و در شرایط گلخانه ای امکان پذیر است بنابراین تجربه آن در منزل چندان توصیه نمیشود.

 

عوارض 

1-      برخی اوقات شاخه های باریک و علفی رشد میکنند که باید از کود جهت تغذیه استفاده کرد در صورتی که به گیاه کود میدهید میزان کود مورد استفاده را دو برابر کنید. 

2-      بعضی اوقات برگها سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند که دلیلش از هوا گرم و خشک است گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید و به برنامه آبیاری و آبفشانی گیاه توجه فرمایید. 

3-      حشرات ریز سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده اند که باید هر 14 روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی سیستمیک ) مثل مالاتیون طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند. 

4-      شاخه ها بطرف پایین خم میشوند میتواند از هوا خیلی سرد باشد باید گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید. 

5-      برگهای شاخه های پایین می ریزند که 2 دلیل دارد اول اینکه گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد باشد گیاه را به محل روشن تر انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید و دوم اینکه امکان دارد که گیاه به قارچ آلوده شده باشد که باید با قارچ کشهای که در بازار در دسترس است گیاهتان را سم پاشی نمایید ولی در هر حال چون این آفت یکی از آفتهای رایج این گیاه است حتما سالی یکبار گیاه را با قارچ کش سم پاشی نمایید. 

6-      برگها سبز هستند ولی می ریزند به احتمال زیاد از آبیاری بیش از اندازه است آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتر انجام دهید. 

7-      برخی اوقات برگها متمایل به سفلی میشوند که این مشکل از اشعه مستقیم آفتاب است که باید گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید. 

8-      زخمهای سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده است که یک نوع آفت است باید هر 14 روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته محلول به سم روی شاخه بمالید. 

9-      بعد از 1 تا 2 سال رشد گیاه متوقف شده است دلیلش تراکم ریشه ها است که زمان تعویض گلدان فرارسیده است. 

10-   چنانچه خاک گلدان حالت اسیدی داشته باشد برای گیاه مناسب تر است بنابراین باید توجه کرد که آب بدون مواد آهکی( قلیائی) به آن داده شود. 

موارد بالا جزء نکات مهم در نگهداری این گیاه زیباست امیدوارم با رعایت موارد فوق مشکلی برای گیاهتان ایجاد نشود چون کاج مطبق جزء گیاهانی است که رشد کندی دارد و اگر عارضه ای پیش آید و ریزشی داشته باشد گیاه دیگر قادر به ترمیم خود نبوده و قسمتهایی که آسیب دیده به همان صورت باقی می ماند بر خلاف سایر گیاهان که برگهای جدید جایگزین برگهایی که از بین رفته میشود و فرم و شکل گیاه دوباره به حالت قبل بر میگردد. 

نکات مهم و شرایط نگهداری بامبو


 

این نوع بامبو با نام علمی دراسینا در جهان شناخته میشه و بنام لاکی مامبو در غرب معروف شده و از مالزی و تایلند اومده ولی بهترین بامبوها را در چین و ژاپن پرورش میدن حتی در چین فستیوال بامبو تو ماه دسامبر داریم . خرافاتی هم به این گیاه منصوبه که تو فرهنگ ما خیلی آشنا نیست  اینکه اگه میخوای شانس بیاری باید تعداد شاخه ها فرد باشه و اگه نباشه بد شانسی میاره البته در ژاپن و چین هر تعداد شاخه ها یه معنی میده مثلا تعداد دو شاخه نشانه عشق، تعداد سه یا شش شاخه نشانه شادی، تعداد پنج یا هفت شاخه نشانه سلامتی، تعداد هشت شاخه، نشانه دارایی و مال، تعداد نه شاخه نشانه طالع و بخت خوب، تعداد بیست و یک شاخه نشانه خیر و برکت هست ولی اگر بخواهیم از لحاظ دکوراسیون و طراحی فضای سبز به این مساله نگاه کنیم معمولا با عدد فرد بهتر میشه کار کرد تا عدد زوج یعنی طراحی با 1 یا 3 یا ۵ درخت یا درختچه راحت تر تا 2 یا 4 یا 6

در هر حال اگر بامبو  برای ما هم شانس نیاورده باشه خودش که خیلی شانس آورده چون چند سالی بیشتر نیست تو ایران اومده ولی اینجور جای خودشو تو خونه ها باز کرده و هر جا میری چند شاخه از اونو میبینی

مدتی است که واردات این گیاه ممنوع شده و بامبوهایی که در  بازارهست  به صورت قاچاق وارد کشور میشه این مورد گفتم که این توصیه رو بکنم که حتما بعد از خرید برای 2 ماهی شاخه هارو قرنطینه بکنید یعنی اینکه از بقیه گیاهانتون جدا نگه داری کنید تا احیانا آفتی از بامبو به گیاهانتون منتقل نشه 

بامبو نیاز به خاک نداره و توی آب یا خاک ژله ای به خوبی زنگی میکنه ولی توی خاک هم میتونه براحتی رشد کنه فقط اگه خاستین تو آب بامبو رو پرورش بدین حتما باید قطره هایی که تو گلفروشی ها به غذای بامبو معروف شده استفاده بکنید اینکارو حتما باید انجام بدین تا گیاهتون بتون رشد بکنه و سرحال باشه در ضمن توجه کنید که برگهای این گیاه سمی است و اگر حیوان خانگی دارین مراقب باشین تا برگهاشو نخورن.

 

 بامبو نیاز به خاک نداره و توی آب یا خاک ژله ای به خوبی زنگی میکنه ولی توی خاک هم میتونه براحتی رشد کنه فقط اگه خاستین تو آب بامبو رو پرورش بدین حتما باید قطره هایی که تو گلفروشی ها به غذای بامبو معروف شده استفاده بکنید اینکارو حتما باید انجام بدین تا گیاهتون بتون رشد بکنه و سرحال باشه در ضمن توجه کنید که برگهای این گیاه سمی است و اگر حیوان خانگی دارین مراقب باشین تا برگهاشو نخورن.

نکات نگه داری بامبو :

1-      موقع خرید  حتما تمام ساقه و برگها رو کنترل کنید تا برگها لبسوزی نداشته باشه و ساقه و برگها براق و سرحال باشن و  بعد از خرید تا منزل حتما دور ساقه و برگهارو با روزنامه بپیچید تا هیچ شوکی به گیاه وارد نشه  

2-    اگه ساقه ها ریشه داشت که مستقیما داخل آب میذارید و اگر بدون ریشه بود  با چاقو یا کاتر تیز ته ساقه را برش داده و داخل آب قرار میدیم سطح آب 5 تا 10 سانتی باشه و 1 تا 2 بند از ساقه در آب قرار بگیره

3-    آب حتما باید 24 مونده باشه تا کلرش بره چون بامبو خیلی به کلر آب حساسه و  آب معدنی و آب جوشیده آب خوبیه برای بامبو

4-    ظرف آب مهم نیست شیشه ای باشه یا مات ولی مهمه که خیلی تمیز باشه

5-    هر ماه یکبار بامبوها رو حموم کنید و بعد حمام بامبو گلدان بامبو را تمیز بشورید          

6-    هر 2 هفته یکبار حتما از غذای بامبو استفاده کنید و به ازای هر شاخه بامبو مقدار کود مصرفی رو دقت کنید

7-    بامبو را در جای کم نور قرار بدین اگر خواستین تو محیط بدون نور قرار بدین میتونید از نور مصنوعی هم استفاده کنید 1 یا 2 تا لامپ کم مصرف از فاصله سقف میتونه نور مناسبی باشه

8-    در معرض باد کولر شوفاژ شومینه بخاری و جاههایی که جریان برق دائمی هست مثل تلوزیون، ترانس، باند ضبط قرار نگیرد

9-    ریشه های بیجای بامبو را در ساقه میتوانید بگیرید به شرطی که بندهای پایینی ریشه برای تغذیه گیاه داشته باشه

10-  از آب آکوارویومی آب شیرین که آلودگی نداشته باشه برای آب بامبو میتونید استفاده کنید

11-  اگر خاستین قلمه بزنین حتما محل برش فوقانی رو با لاک یا رنگ بپوشونید تا هوا نکشه

12- پا جوشها  رو وقتی به ارتفاع تقریبی 40 تا 50 رسید میتونید خیلی آروم جدا کنید و روی محل برش رو لاک یا رنگ بزنید

13- 2 دلیل مهم برای زرد شدن برگها نور مستقیم و زیاد آفتاب و آب کلر دار

14- بعضی اوقات ساقه ها سفیدک میزنن این یه نوع آفته که میتونید صابون بدون عطر را در آب حل کنید با مسواک روی او محل بکشید و بعد از چند ساعت با آب ولرم بشویید و شاخه را در کنار بقیه قرار بدین

15- بعضی اوقات برگها قهوه ای میشن که دلیلش میتونه کلر آب و خشکی هوا باشه که میتونین آب مانده بهش بدین و روی برگهای گیاه را آب اسپری کنید

16- برگها زرد مشن میتونه از نور زیاد، کود زیاد وکلر آب باشه که میتونین حجم نور را کم کنین و کود را مدتی قطع کنین و آب تا 24 ساعت مانده بهش بدین

17- ساقه ها از پایین قهوه ای ودلیلش آفت وکود زیاد میتونه باشه که ساقه را جدا کنین  و قسمت بالا را قلمه بزنین اگر ریشه داد و گرفت که میتوین کنار بقیه شاخه ها منتقل کنین

18- ریشه ها خزه میبندند  از نور زیاد هست که میتونین نور را کم کنین یا از گلدان مات استفاده کنین

  

نکات مهم و کلیدی نگه داری از عروس گلهای آپارتمانی 

گل زیبای بنفشه آفریقایی 

 

بنفشه آفریقایی که به عروس گلهای آپارتمانی لقب گرفته یکی اززیباترین گیاهان گلداراست که نه تنها دارای گلهایی زیبا بلکه شاخ و برگ آن نیز از جذابیت خاصی برخورداراست. بنفشه آفریقایی جزء آن دسته گیاهانی است که در نگاه اول هر بیننده و میهمانی را وادار به تمجید از سلیقه خوب میزبان این گیاه زیبا میکند. 

 پرورش بنفشه آفریقائی اصلی کاردشواری است ولی واریته ها و هیبریدهای جدید آن قویتر و پرگل تر می باشند و درصورت رعایت برخی اصول، پرورش آنها موفقیت آمیزخواهد بود. 

اولین گیاه بنفشه آفریقایی در سال 1892 در آفریقا و توسط Baron Walter von St.Paul کشف شد و از آن تاریخ تا کنون واریته های مختلف از این گیاه با رنگها و فرمهای مختلف تولید گردیده است که بخشی بزرگی از آن نتیجه کاشت دوستداران متعدد این گل زیبا در دنیا و در منازل می باشد. 

گیاه بنفشه آفریقایی همیشه سبز و دائمی، فاقد سا قه با گلهایی بسیار زیبا است. بلندی آن به حدود 10 سانتیمتر و گستردگی آن حدود 25 سانتی متر می رسد.

 

نور مناسب 

در صورت پرورش درمحیطی بانورکافی به طور مرتب گل می دهند. منبع تأمین کننده نورمی تواند آفتاب غیر مستقیم یا نور حاصل از دوعدد چراغ فلورسنت مهتابی و آفتابی در ارتفاع 30 سانتیمتری بالای بوته و به مدت 14 ساعت باشد، نکته مهم آن است که منبع نور نباید حرارت زیاد تولید کند و فقط ساعات روشنایی درطول یک روز و فاصله از منبع نورانی اهمیت دارد بهمین علت نور پنجره جنوبی و شرقی در زمستان و پنجره غربی در تابستان و بهاربرای آنها مناسب است.هنگامی که نور کافی به این گیاه نرسد برگهای آن به سمت بالا متمایل می شوندو تعداد گلها نیزکاهش می یابد،در صورت رفع مشکل گیاه به حالت طبیعی خود برمی گردد و برعکس در صورتی که حجم نور زیاد باشد برگها جمع شده و مچاله میشود و این حالت برخورد طبیعی گیاه میباشد برای اینکه حجم نور کمتری به سطح برگ برسد. برای آن که گیاه در تمام طول سال گل دهد باید در تمام مدت شب از نور مصنوعی استفاده کنیم. بنفشه به طول مدت روز بی تفاوت است و میتوان کل شبانه روز نیز زیر نور مصنوعی قرار گیرد این کار مخصوصا در فصول سرد سال باعث خواهد شد که بوته بنفشه همیشه پر گل باشد. 

آبیاری
بهترین روش آبیاری آن است که آبیاری از پایین صورت گیرد اما دقت کنید گلدان را بیش از نیم ساعت در آب قرار ندهید زیرا سیستم ریشه ای در بنفشه آفریقایی کوچک و ظریف است و اگر بطور مداوم در آب قرار گیرد خطرپوسیدگی آن را تهدید می کند. اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود البته خشکی زیاد گیاه را مستعد آفت زدن می کند. دقت شود تاج گل و جوانه های کناری خیس نشوند. تنش سرمایی برای این گیاه بسیار مضر می باشد به همین علت از آب شیر که 24 ساعت مانده با دمای معمولی استفاده کنید و هیچگاه آب سرد به گیاه ندهید و حتی از خیس کردن ساقه و برگ گیاه با آب سرد خودداری کنید.آب سنگین نیزبرای این گیاه مضر است. هر 2 تا 3 ماه یکبار گیاه خود را از بالا آبیاری کنید و اجازه بدهید تا آب از زیر گلدان خارج شود این کار باعث خواهد شد که نمک و املاح مضر خاک شسته شده و ریشه شرایط بهتری برای رشد خواهند داشت و هر 3 ماه یکبار برگهای کناری بنفشه خود را با آب ولرم حمام کنید فقط مراقب باشید تا تاج گیاه خیس نشود و در صورت خیس شدن میتوانید سریع با دستمال کاغذی آب تاج گیاه را جمع نمایید.

رطوبت مناسب 

محیط اطراف این گیاهان باید مرطوب باشد و رطوبت بین 95-75 درصد برای آنها بسیار مناسب است.به منظور افزایش رطوبت محیط می توان تعدادی اسفنج مرطوب یا لیوان پر از آب را در اطراف آنها قرار داد و یا زیر گلدانی را پر از پوکه معدنی کرده و همواره زیر گلدانی را مرطوب نگاه داشت و همچنین گلدانها را دریک مجموعه قرار داد. 

دمای مناسب 

درجه حرارت محیط اطراف این گیاهان باید ثابت و مداوم حدود 22 درجه سانتیگراد (72 درجه فارنهایت) باشد و تغییر ناگهانی برای آنها مضر است.این گیاهان نسبت به سرما نیز حساس می باشند و حداقل دمای مناسب برای آنها 15درجه سانتیگراد (59 درجه فارنهایت) است به همین علت در شبهای سرد زمستان گیاهان را از کنار پنجره بردارید. 

خاک مناسب

ترکیبی از خاک پیت و پرلیت و ورموکولیت و مقداری ذغال برای آنها مناسب است که این ترکیب براحتی در بازار قابل دسترسی است.

کوددهی 

بنفشه های آفریقایی را باید درهر آبیاری با یک کود رقیق(یک چهارم اندازه توصیه شده روی بسته)  یا هر2 هفته یک بار با کود غلیظ (اندازه توصیه شده روی بسته) تغذیه نمود. هیچگاه غلظت کود را از میزان توصیه شده بالاتر نبرید. 


گلدان مناسب 

با توجه به حساسیت این گیاه نسبت به ما بهتر است آنها را در گلدانهای پلاستیک پرورش دهیم و ازگلدانهای سفالی استفاده نکنیم زیرا سفال در طول ماههای سرد،سرما را جذب می کند و نتیجه این تنش سرمایی در گیاه قهوه ای شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعویض گلدان این کار را در بهار انجام دهید. 

تکثیر
الف ـ تقسیم بوته مادری،تعدد تاجها باعث برهم زدن الگوی رشد در گیاه مادر می شود. به کمک نوک یک چاقوی تیز، پاجوشهای جدید را از گیاه مادر جدا کنید و دقت نمایید که هریک از آنها دارای تعدادی ریشه باشند.سپس هریک را در گلدان جداگانه ای قرار دهید و خاک آنرا تا زمان ثبات شرایط رشد گیاه به طور دائم مرطوب نگه دارید.

ب ـ قلمه برگی، تکثیر این گیاهان به کمک قلمه های برگی به آسانی صورت می گیرد.برگ میانی سالم و عاری از حشرات را انتخاب کرده و از ساقه جدا نمایید. 5 سانتیمتر از دمبرگ آن را باقی بگذارید و اضافه طول آنرا حذف کنید و در عمق کم با زاویه 45 درجه در یک گلدان حاوی خاک مرطوب بنفشه آفریقایی قرار دهید. قبل از هر آبیاری خاک آنرا لمس کنید اگر ذرات به دست شما نچسبید آن را آبیاری کنید.زمان مناسب برای این روش تکثیر تابستان و در حرارت 22- 18 درجه سانتیگراد است. ظرف مدت 4 تا 6 هفته گیاهان جدید در پایه دمبرگ تشکیل می شوند.زمانی که بلندی گیاهان تازه تشکیل شده به 5 سانتیمتررسید آنها را جدا نمایید و جداگانه در گلدانهای استکانی قرار دهید.این گیاهان ظرف مدت 10 تا 12 ماه باید گل بدهند . 

ج ـ بذر،در اوایل بهار در حرارت 22- 18 درجه سانتیگراد می توان گیاه را بوسیله بذر تکثیر نمود. 

آفات 

آفات شایع برروی بنفشه های آفریقایی،شپشک آرد آلود و کنه سیکلامن می باشند شپشک آردآلود،در سطح زیرین برگها و در گلها مخفی می شوند و از شیره پرورده گیاه تغذیه می نمایند.کلیه برگها و گلهایی را که به شدت آلوده می باشند حذف کنید،در این امر غفلت نکنید زیرا حفظ برگها و گلهای آلوده باعث می شود که هیچگاه نتوانید آفت را از محیط دور کنید.اقدام بعدی که معمولاً در محیط منازل توصیه می شود آن است که کلیه قسمتهای گیاه را با پنبه مرطوب با الکل رقیق شده یا آب صابون غیر عطری رقیق شده کاملاً تمیز نمایید.در صورت شدت مشکل ، گیاهان را از فضای داخل منزل خارج نمایید و در محیطی مناسب به کمک سم دیازینون اسپری نمایید.

 

کنه سیکلامن با چشم غیرمسلح دیده نمیشوند و در رویشهای جدید ایجاد دردسر می کنند.به همین علت کنترل آنها مشکل است.علایم این آفت آن است که رویشهای جدید به رنگ خاکستری متمایل می شوند و یا برگهای جدید به صورت متراکم و در هم رشد می کنند.هرگاه اینگونه علایم را در هر یک از گیاهان بنفشه آفریقایی دیدید بلافاصله گیاه آلوده را از بین ببرید و به خاطر داشته باشید گیاهان آلوده به این آفت را به هیچ عنوان نمی توان درمان کرد.

 


/ 3 نظر / 87 بازدید
محمد

سلام عجب سایتی دارید. من دارم میگردم به سایت های خوب نظر میدم و یک کارت شارژ هزار تومنی ایرانسل میدم.البته فقط 5 سایت. این کد را شما زود بزنید داخل گوشی تا شارژ شه کلاهبرداری نیست میتونید خودتون به کد دقت کنید.اگر کد استفاده شده بود بدونید یکی از بازدیدکنندگانتون استفاده کرده و حالشو برده.اگه استفاده شده بود بیایید به وب من و ثبت نام کنید.و آدرس وب خود را در فرم ثبت نام وارد کنید تا بفهمیم خودتان هستید تا شارژ بهتون بدهیم. کد ایرانسل: 5840695842598763 انجمن ما برای ثبت نام و دریافت کارت شارژ: www.enterweb.ir ممنونم.راستی امکانات انجمن را بزار بگم برات: به انجمن تخصصی اینـتر وب خوش آمدید. اینـتر وب سایتی است در زمینه ی انواع کد های جاوا css و غیره. قالب تمام سایت ها برای همه ی سرویس های وبلاگ دهی و سایت دهی. سفارش ترجمه قالب برای همه ی سرویس ها. دارای چت روم. ساخت رایگان بنر،برچسب کاربری،لوگو و هدر و... ساخت انواع دامنه. سفارش دادن ساخت کد. نکات امنیتی. حل مشکلات قالب و سایت وبلاگ. ساخت اسکریپت. حل کردن تمام مشکلات کامپیوتر شما. به وب سایت ما سر بزنید. www.enterweb.ir مرسی ممنونم.

ابراهیم

سلام دوستان عزیزم امیدوارم خوب بوده باشید طاعات و عبادات شما انشالله قبول در گاه حق بوده باشه. قرض از مزاحمت این بود که میخواستم جدول بروز رسانی وبم رو در اختیار شما دوستان بزارم تا اگه در یادتان بودیم یه سر بهم بزنید و با نقطه نظرات خودتون من رو شاد و دل گرم کنید. به روز رسانی به این شکل خواهد بود هر سه روز یک بار وب بروز میشود مثلا مثل امروز که دوشنبست فردا بروز خواهد شد چون آخری بروز رسانی روز شنبه بوده و بعداز فردا نیز روز شنبه هفته آینده . به شکلی میشه که در هر هفته ما دو بروز رسانی رو خواهیم داشت. روز شنبه و سه شنبه. خب سرتون رو درد آوردم واقعا شرمنده به این جمله این کامنت رو تموم میکنه. **شبی دوستی زمن پرسید: که جانا آرزویت چیست؟ بگفتم: شادی دوستم که جز او آرزویی نیست. منتظر خواندن انتقادات و پیشنهادات شما دوستانم هستم. [گل] بدرود.... . راستی خیلی جالب بود.

دخترک بهار

خیلی جالب و مفید بود ممنون همیشه بهاری باشین[گل]